Przydatne informacje o radiotelefonach

Nie ulega wątpliwości, że poruszanie się w gąszczu zagadnień związanych z komunikacją radiową stanowi duże wyzwanie. Postanowiliśmy wyciągnąć pomocną rękę do osób, które dotychczas nie miały do czynienia z takimi zagadnieniami i podzielić się z nimi naszą wiedzą.

 

Po przeczytaniu niniejszych opracowań nie będziecie Państwo specjalistami do spraw łączności radiowej, ale będziecie się orientowali na tyle dobrze, żeby móc stwierdzić, który radiotelefon spełni Wasze oczekiwania i zaspokoi Wasze potrzeby. Jednocześnie poznacie tajniki budowy sieci radiowych, aby móc wybrać to, co dla Was będzie najlepsze.

Radiotelefony – jak to działa?

 

Na początek warto zadać sobie pytanie co to jest łączność radiowa? Najprościej mówiąc – jest to komunikowanie się urządzeń jaki są radiotelefony za pośrednictwem fal radiowych na określonej częstotliwości radiowej. Radiotelefony są urządzeniami, które mają za zadanie wysyłać sygnał w postaci fali radiowej do innych radiotelefonów i odbierać taki sygnał przychodzący od innych radiotelefonów. Radiotelefony współpracując ze sobą, bez dodatkowych urządzeń, tworzą najprostszą sieć radiową.

 


 

Jeżeli szukasz odpowiedni na podobne pytania to sprawdź nasz FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w temacie radiotelefonów i radiokomunikacji.

 


 

Zasięg działania radiotelefonów

Należy pamiętać, że zasięg zależy od ukształtowania terenu oraz jego zabudowy. Im więcej nierówności i budynków, tym mniejszy zasięg. Czasami ukształtowanie terenu może wykluczyć całkowicie komunikację bezpośrednią. Stosuje się wtedy maszty antenowe, które pozwalają na lepszą łączność, a także powiększają zasięg działania radiotelefonów. Liczba radiotelefonów pracujących w sieci jest właściwie nieograniczona. Warunkiem ich współdziałania jest pozostawanie w zasięgu działania.

 

Radiotelefony amatorskie

Najprostsze sieci radiowe to takie, które działają na częstotliwościach dostępnych dla każdego, niewymagających pozwolenia radiowego. W takich sieciach pracują radiotelefony PMR (Private Mobile Radio – Osobisty Radiotelefon Przenośny), które przeznaczone są dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Znakomicie sprawdzają się we wszelkiego rodzaju sposobach aktywnego wypoczynku np. na wycieczkach pieszych lub rowerowych. W tej formie łączności radiowej prawnie zabronione jest wykorzystywanie dodatkowych anten (poza standardowym wyposażeniem radiotelefonów). Wykorzystanie częstotliwości ogólnie dostępnych powoduje, że każdy posiadacz radiotelefonu PMR może słyszeć innego użytkownika będącego w zasięgu działania na danej częstotliwości. Ratunkiem przed taką sytuacją są tony DTCSS i kody DCS, które powiększają liczbę możliwości znalezienia wolnej przestrzeni radiowej. Przykładowo, jeżeli radiotelefon oferuje możliwość wyboru 8 kanałów i 38 tonów CTCSS. Oznacza to aż 8 razy 38, czyli 304 możliwości znalezienia wolnej przestrzeni. Przy oferowanym zasięgu kilku kilometrów, praktycznie zawsze znajdziemy taką częstotliwość, żeby porozmawiać „bez świadków”. Szerzej co to są tony DTCSS i kody DCS omówione jest w naszym FAQ poświęconym radiokomunikacji.

 

 


Radiotelefon przenośny Motorola T82
Sprawdź radiotelefon przenośny PMR446 Motorola T82 w naszej ofercie


 

Radiokomunikacja profesjonalna

Dla przedsiębiorstw potrzebujących natychmiastowej, niezawodnej i niezależnej łączności radiowej przeznaczone są radiotelefony profesjonalne, które charakteryzują się wysoką odpornością na wstrząsy, zapylenie i wodę. Mogą one pracować zarówno w sieciach prostych (podobnych do sieci dla PMR’ów) jak i w bardzo złożonych sieciach wymagających bardzo skomplikowanych procesów łączności. Niewątpliwą zaletą profesjonalnych sieci łączności jest fakt posiadania pozwolenia radiowego. Oznacza ono prawną gwarancję przydzielenia częstotliwości tylko jednemu użytkownikowi. Zatem nikt inny nie może legalnie z takiej częstotliwości korzystać. Możesz o tym przeczytać więcej na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W celu zwiększenia dyskrecji i komfortu pracy, w stosunku do najprostszych sieci, tworzone są sieci z wykorzystaniem systemów selektywnego wywołania. Umożliwiają one przeprowadzenie rozmowy z wybranym użytkownikiem lub grupą użytkowników. Wadą systemu selektywnego wywołania jest konieczność wyboru użytkownika, z którym chcemy się połączyć, co zwiększa czas reakcji w nagłych sytuacjach. Do takich sieci niezbędne są specjalne wersje radiotelefonów. Z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu możemy tworzyć znacznie bardziej skomplikowane sieci, które potrafią połączyć dużą ilość radiotelefonów przenośnych, przewoźnych i bazowych. Budowa takiej sieci zależy od branży w jakiej działa użytkownik. Inaczej bowiem będzie wyglądała sieć łączności dla korporacji taksówkowej, inaczej dla przedsiębiorstwa produkcyjnego, a jeszcze inaczej dla przewoźnika kolejowego. Do tego dochodzi jeszcze specyfika danego klienta, na którą składa się ogrom czynników, m.in.:

 

  • rozległość terenu zakładu
  • ukształtowanie terenu
  • zabudowa terenu (ilość budynków, ich wysokość, czy materiały z jakich są wykonane)
  • czynniki mogące zakłócać sygnał, np. sieci wysokiego napięcia
  • czy radiotelefony będą używane w budynkach czy poza nimi

 

 


Radiotelefon TID TD-V90 UTK przód
Sprawdź profesjonalny radiotelefon TID TD-V90 UTK w naszej ofercie


 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego dla swoich potrzeb radiotelefonu to nie jest skomplikowana sprawa. Jeżeli potrzebujesz łączności na wędrówkę po górach albo na wakacje pod namiot i odległość komunikacji nie jest kluczowa, to właśnie dla Ciebie są radiotelefony PMR. Możesz sprawdzić dostępny u nas radiotelefon Motorola T82 Extreme, który świetnie się sprawdzi w takich każdych warunkach. Jeżeli jesteś amatorem, ale potrzebujesz większego zasięgu niż ten oferowany przez rozwiązania PMR446 to musisz po pierwsze dysponować odpowiednim pozwoleniem (radioamatorskie pozwolenie radiowe), być wyszczególniony w rejestrze radioamatorów na stronie UKE oraz posiadać odpowiedni radiotelefon.

Jeżeli jesteś użytkownikiem z własnymi częstotliwościami radiowymi, takim jak Kolej, ale nie tylko, to powinieneś zainteresować się radiotelefonem TID TD-V90 UTK, który pozwala na obsługę wielu różnych częstotliwości radiowych.

 

 

background_kropki

Jesteś zainteresowany urządzeniami radiokomunikacji?

Skontaktuj się z nami

    [dynamichidden page-title "CF7_get_post_var key='title'"]